Anketa o ovisnostima 2011./2012.

OBILJEŽAVANJE MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI – OD 15. STUDENOG DO  15. PROSINCA (2011.)

Statistike pokazuju da se s pušenjem počinje u školskoj dobi te se postavlja pitanje zašto mladi puše. Oni najčešće počinju pušiti oponašajući starije i odrasle, a oni su ti koji bi trebali biti primjer svome potomstvu.

Svake godine od 15. studenog do 15. prosinca se obilježava Mjesec borbe protiv ovisnosti, mi se kao škola i ove godine aktivno uključujemo u sve programe na tu temu, druženja, tribine i aktivnosti.

Već drugu godinu za redom smo proveli anketu o ovisnostima u 7. – im razredima u kojoj su sudjelovala 36 učenika. Ovogodišnja generacija 7. – ih razreda izuzetno je dobra, kako po uspjehu, tako i po kompaktnosti u uzornom ponašanju. Ali ipak donekle čudi podatak da je svih 36 učenika na 3. pitanje odgovorilo negativno, tj. uopće ne puše cigarete. 100% učenika 7. – ih razreda ne puši što je za nas veliki uspjeh, ali i za njihove roditelje. Najčešći razlog ranom konzumiranju nikotina je želja da ispadnu važni pred vršnjacima, ali i oponašanje odraslih i svojih roditelja te se žele osjećati starijima nego što jesu. Svjesni su da je pušenje štetno i da narušava njihovo zdravlje. Rizične skupine za početak pušenja osobito su ona djeca  koja se osjećaju nesigurnom, neprihvaćenom, nevoljenom u roditeljskom domu. Takvo dijete željno prihvaća svaku priliku da sklopi blisko prijateljstvo s nekim tko ga razumije, a ako je taj netko pušač, onda postoji velika vjerojatnost da i ono propuši. Upravo zbog toga  treba pomoći mladima razviti samopouzdanje i steći osjećaj osobne vrijednosti i samopoštovanja te naučiti kako se oduprijeti pritisku vršnjaka. U našoj školi cijelo vrijeme provodimo program prevencije u svim područjima dječjeg razvoja: razvoj samopouzdanja, tolerancije, prijateljstva, važnost obitelji, osobnog zadovoljstva; empatičnosti, kroz razne radionice, predavanje, te satove razrednika uspijevamo motivirati učenike da i sami doprinose boljoj slici sebe kao i drugoga. A Mjesec borbe protiv ovisnosti posebno započinjemo: terenskom nastavom 7. razreda u Cenacolo, ove smo ih godine posjetili 17.10.2011.

U anketi na pitanje: Popiješ li i ti koji put alkoholno piće?, 45% učenika 7. – ih razreda odgovorilo je da ponekad popiju alkohol, a preostalih 55% učenika nikada. Ipak, konzumiranje alkohola uvelike je vezano uz slobodno vrijeme učenika, te mjesto  konzumiranja alkohola nikako nije škola i školski prostor.

Anketa nam je dala smjernice kako ćemo dalje obrađivati temu ovisnosti: rezultati ankete se razlikuju od generacije do generacije; te nam pokazuje gdje moramo dati veći doprinos kako bi rezultati bili prihvatljiviji!

Pogledajte rezultate ankete:

Pitanje1