Učenici osmih razreda naučili su osnove pružanja prve pomoći

Autor: Petra Tomšić, 22. 11. 2018.

Danas smo u suradnji sa Gradskim društvom Crvenog križa Čakovec organizirali predavanje na temu osnova pružanja prve pomoći za učenike osmih razreda.

Svjedoci smo da se nesreće događaju svakodnevno i svugdje - kod kuće, u školi i na poslu. Prirodne, ekološke i druge katastrofe sve su češće, što nam govori o potrebi da što više građana prođe osnovnu obuku iz pružanja prve pomoći kako bi mogli spremno reagirati u takvim situacijama.

Ovakvim edukacijama učenike upoznajemo sa osnovama pružanja prve pomoći te ih potičemo na razmišljanje i snalaženje u različitim hitnim stanjima. Edukacijama nastojimo podići svijest o važnosti pružanja prve pomoći te se nadamo da je dio znanja usvojen, a ukoliko bude potrebe da će biti i primijenjen.

Edukaciju je vodila gospođa Alenka Novak, viša med. sestra,  djelatnica Gradskog društva Crvenoga križa Čakovec.

Prva pomoć je najstarija tradicionalna aktivnost Crvenog križa i javna ovlast prema Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu. U Gradskom društvu Crvenog križa Čakovec kontinuirano se ulažu napori i organiziraju tečajevi, seminari, predavanja i obuke iz područja prve pomoći s ciljem edukacije i pripreme građana neprofesionalaca da spremno pristupe ozlijeđenoj ili naglo oboljeloj osobi i pravilnom primjenom prve pomoći do dolaska stručnog medicinskog osoblja spase život i skrate vrijeme liječenja odnosno oporavka osobe.

Naime, nekoliko tisuća ljudi u Republici Hrvatskoj godišnje umire upravo zbog toga što im nitko nije pravovremeno pružio prvu pomoć. Oko 70% ljudi koji umiru od srčanog zastoja ne bi umrlo da im je pomoć pružena pravovremeno. Pravovremenim početkom kardiopulmonalne reanimacije šanse za preživljavanjem se udvostručuju ili čak utrostručuju ukoliko je prva pomoć pružena odmah – pojasnila nam je Alenka Novak.