Uzbudljivo putovanje Himalajom

Autor: Jelena Kolar, 4. 4. 2023.

Koliko je važna briga za okoliš i očuvanje ugroženih životinjskih vrsta, uvjerili su se učenici sedmih i osmih razreda naše škole. Naime, 8. ožujka su, u sklopu 11. revije filmova za djecu, u Centru za kulturu Čakovec pogledali talijanski film Dječak i tigar. Ovaj izvrstan film redatelja Branda Quilicija dosad je prikazan na nekoliko svjetskih festivala (među kojima su Međunarodni festival u Rimu te Festivali za djecu Schlingel i Kinolino) gdje je privukao veliku pozornost i osvojio brojne nagrade. Naravno, osvojio je srca i naših učenika.

Film govori o dječaku Balmaniju koji nakon tragičnog gubitka majke živi u jednom nepalskom sirotištu. Stjecajem okolnosti spasio je mladunče bengalskog tigra od nemilosrdnih lovokradica te ga odlučio odvesti visoko na Himalaju, do samostana Taktsand u Butanu (poznatijeg pod imenom Tigrovo gnijezdo). Ovo nam inspirativno filmsko djelo pokazuje kako preživjeti tragediju i pronaći smisao života čak i kad se čini da ništa oko nas i u nama nema smisla. Osim toga, ukazuje nam na važnost i snagu pravog prijateljstva, prijateljstva zbog kojeg smo spremni i na velike žrtve. U ovom uzbudljivom filmskom putovanju učenici su upoznali ljude drugačijeg svjetonazora i vjeroispovijesti, a posebno su ih oduševili fascinantni kadrovi prirode (šume Chitwana, ljepota Himalaje).

Vijest za objavu pripremila učiteljica Dubravka Lajtman - Janči