Učenici OŠ Selnica obogaćeni novim iskustvom i doživljajima uz predstavu "Drvljaci" KD "Pinklec" te popevku "Riznice Međimurja"

Autor: Jelena Kolar, 7. 3. 2023.

Učenici 5. i 6 A i B razreda 28. veljače bili su na terenskoj nastavi u Čakovcu spajajući dvije destinacije: Centar za kulturu Čakovec i Muzej nematerijalne baštine „Riznica Međimurja“.

Lutkarsko-igrana predstava „Drvljaci“ KD „Pinklec“ potpuno je okupirala pažnju naših učenika vodeći ih u bajkovitu priču o Drvljacima, malim nestvarnim bićima, koju Otac priča svome Sinu kako bi ga umirio, zaštitio te stvorio osjećaj sigurnosti daleko od mračne stvarnosti – rata. Igra u podrumu kazališta uz kreativnu, zanimljivu i nadasve maštovitu scenografiju ostavlja bez daha, a ispričana priča u priči potiče osobni doživljaj i razumijevanje rata koji stvara neugodne i složene emocije. Interaktivna kazališna forma omogućila je učenicima stvaralačko kreiranje završetka. Učenici su se uključili u razgovor s glumcima sretni što su i oni dio „priče nakon priče“ jer sami odlučuju kako će priča završiti.

Što se sve krije u „Riznici Međimurja“ učenici su otkrivali budnih osjetila svakim korakom ulazeći sve dublje u srce Međimurja. Vođeni međimurskom popevkom koja se piše, sklada, stvara, oslikava, kinči, igra i pleše učenici su prošetali hodnicima bogate „Riznice“ te upoznali nematerijalnu baštinu prikupljenu sa svih strana zemlje med dvemi vodami. Toplinu u srcu naših selničkih učenika svakako je izazvala tradicionalna fašnička maska Selnički pikač. Na kraju putovanja „Riznicom“ doživljene su i priče o zarobljenim turskim agama, neposlušnim kmetovima, vješticama te načinima obrane.

Vijest za objavu pripremila učiteljica Natalija Jurinec