Drugi dan znanstvenih radionica

Autor: Jelena Kolar, 15. 11. 2022.

15. studenog 2022. godine nastavili smo s Danima znanosti u OŠ Selnica.

U prijepodnevnim satima učenici su krenuli na iznimno putovanje - putovanje svemirom!

Nakon toga, u spoju teorije i prakse ostvarena je ideja o kreaciji vlastitog holograma.

U prijepodnevnim je satima u dvoranu škole stigao najveći mobilni planetarij u Hrvatskoj - „Odiseja planetarij“. Organizatori Petar Poljak, Sebastijan Jakša te mag.edu.phys. Antonio Kranjčec učenicima su priuštili vrhunski vizualni i slušni spektakl. Učenici su pogledali video o nastanku svemira i naše galaksije, gledali Jupiterovu pjegu i Saturnove satelite te saznali kako se rađaju zvijezde i što je to svjetlosno onečišćenje. Iako su pretpostavljali da je Sjevernjača najsjajnija zvijezda na nebu, saznali su da je to samo mit te naučili kako ju locirati na zvjezdanom nebu. Poseban je interes izazvala činjenica da na Uranu i Neptunu umjesto kiše i snijega padaju dijamanti pa su učenici poželjeli putovati svemirom i upoznati različite planete, a sve ih je zanimalo ima li života u svemiru te postoje li izvanzemaljci.

Kroz atraktivne pokuse učenici su saznali i zašto se balon ispuše kada ga umočimo u tekući dušik te kako od banane napraviti čekić.
Predavanje je završilo znakovitim riječima: „Zemlja je jedini planet na kojem mi ljudi možemo živjeti. Stoga ju čuvajmo i pazimo, ona je naš dom“.

Učenici osmih razreda OŠ Selnica  sudjelovali su na radionici Napravi sam - hologram uz voditeljicu prof. fizike i kemije Melitu Sambolek. Nakon razgovora o početcima holograma, ideji, prvom izumu, korištenju holograma u  digitalnom svijetu oko nas učenici su vrlo dinamično pristupili zadanim pokusima vođeni uz potreban oprez u rukovanju laserom. Uspoređivali su svjetlosne snopove lasera i obične svjetiljke, učinili svoj laser vidljivim, usmjeravali laserski snop pod raznim kutovima, uspoređivali sliku snopa svjetlosti lasera i svjetiljke u obliku valova te izradili piramidu za hologram prema skici kako bi na kraju uživali u vlastitom hologramu. Izazov na kraju radionice uz kviz Nagrada čeka najbrži (i najtočniji) prst! radionicu je učinio istovremeno korisnom i dragocjenom.

Za objavu pripremile: Natalija Jurinec, Dubravka Lajtman - Janči i Jelena Kolar Dokleja