Misli na sebe - čitaj!

Autor: Jelena Kolar, 4. 11. 2022.

Ovogodišnji je Mjesec hrvatske knjige (15. listopada – 15. studenog) posvećen mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih. Naglasak je stavljen na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Stoga je izabran moto: Misli na sebe – čitaj!

U našoj se školi Mjesec hrvatske knjige obilježava raznim aktivnostima: čitanjem lektirnih i izbornih djela, izradom kalendara i straničnika, kvizovima, igrama bijega, literarnim uradcima, dramskim i scenskim igrama…

Jedna od učenicima najdražih aktivnosti je i sudjelovanje u nedavno oformljenom čitateljskom klubu Knjigoljupci. U ponedjeljak, 24. listopada, zainteresirane su se učenice 7. razreda (Matilda Kocijan, Kristina Kočila, Korina Kraljić, Rea Lajtman, Gabrijela Novosel, Ema Perčić i Gita Podgorelec) okupile u školskoj knjižnici te sa svojoj voditeljicom Dubravkom Lajtman-Janči analizirale odabrana književna djela – Ljeto na jezeru Čiču Jasminke Tihi-Stepanić i Jackpot Ivone Šajatović. U opuštenoj i ugodnoj atmosferi, uz topli čaj, voće i kolačiće, učenice su iznijele svoje mišljenje i dojmove o pročitanim djelima te ih povezale sa svojim iskustvima i situacijama iz svakodnevnog života. Na taj su način obogaćivale svoj vokabular, razvijale komunikacijske vještine i interes za čitanjem književnih djela, ali i učile prihvaćati tuđe mišljenje.

Na kraju susreta učenice su u čudu ustvrdile da je „vrijeme prebrzo prošlo“ te odabrale djela za novo čitanje – bajku Ljepotica i zvijer Charlesa Perraulta (kao pripremu za istoimeni mjuzikl koji će gledati 6. prosinca) i roman One misle da smo male Julijane Matanović i Anke Dorić.