Upis učenika 8. razreda u srednje škole

Autor: Nenad Vurušić, 1. 6. 2020.

Učenike 8. razreda upućujemo kako je objavljena i stupila na snagu Odluka o upisu učenika u 1. razred srednje škole u školskoj godini 2020./2021.

Sve aktivnosti vezane uz provođenje upisa vrše se elektroničkim putem posredstvom Nacionalnog informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole koji je dostupan na stranici www.upisi.hr.

Prijave učenika u sustav moguće su od 12:00 sati dana 1. lipnja 2020. godine. Sve učenike upućujemo da prije inicijalne prijave na stranicama www.upisi.hr korištenjem plutajućih gumbića otvore i pročitaju korisničke upute i odgovore na česta pitanja odnosno preuzmu grafičke hodograme postupka.

Također upućujemo učenike da preuzmu i upoznaju se sa sadržajem informativne publikacije „Idemo u srednju“ koja će biti objavljena i dostupna od 2. lipnja 2020. godine. Posebno napominjemo kako su za preuzimanje dostupne publikacije za različite kategorije učenika (redovni program, učenici s teškoćama, umjetnički programi/sportska odjeljenja).

Molimo učenike da nakon prve prijave u sustav izvrše pregled osobnih podataka (ime i prezime, adresa, OIB, imena roditelja), ocjena, općeg uspjeha po godinama i sve ostale dostupne podatke, te o svim eventualno netočno navedenim podacima obavijeste svog razrednika i zatraže ispravak pogrešnih podataka.

Natječaj za upis kojeg objavljuje svaka pojedina srednja škola objavljuje se najkasnije do 30. lipnja 2020. godine na mrežnim stranicama i oglasnim pločama srednje škole i osnivača, a odabir obrazovnih programa bit će omogućen tek od 8. srpnja 2020. godine.

Učenicima ukazujemo na termin 13. srpnja 2020. godine koji je određen kao krajnji rok za dostavu dokumentacije (stručno mišljenje HZZ i ostali dokumenti kojima se ostvaruju dodatni bodovi odnosno dodatna prava za upis). O dodatnim i posebnim elementima vrednovanja kao i o dokumentaciji kojom se ispunjavanje ovih uvjeta dokazuje možete pročitati u čl. 8. do 21. Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u 1. razred srednje škole.

Na postupak upisa učenika s teškoćama odnosno učenika koji su u prethodnom periodu prošli postupak profesionalne orijentacije primjenjuju se posebni rokovi odnosno hodogram te molimo sve učenike i njihove roditelje da se na vrijeme upoznaju s mogućnostima upisa i posebno vode računa o pridržavanju rokova.

O svim aspektima postupka upisa redovito će vas obavještavati vaši razrednici.