Datum objave: 11. rujna 2025.
Kategorija: Vijesti

Povijest, priroda i avantura – maturalno putovanje 8. razreda

U ranim danima rujna 2025. godine, učenici 8.a razreda Osnovne škole Selnica započeli su novu školsku godinu na nezaboravan način – trodnevnim maturalnim putovanjem kroz Dalmaciju. Na putovanje su krenuli u pratnji razrednice Alenke Debelec i učiteljice Damire Marušić.

Maturalna avantura započela je u Zadru, gradu koji spaja bogatu povijest i suvremeni šarm. Pod vodstvom licencirane vodičke Tamare Hojski, učenici su kročili kroz ulice ovog povijesnog grada, gdje su se upoznali s legendama i pričama koje su utemeljile njegovu slavnu prošlost. Posjetili su znamenite Morske orgulje i Pozdrav Suncu, uživali u pogledu na rimsku i srednjovjekovnu baštinu, a sve to dok su osjetili specifičan duh Zadra, grada koji s pravom nosi epitet jednog od najljepših na Jadranu.

Nakon Zadra, sljedeća destinacija bio je Sokolarski centar u blizini Šibenika. Tamo su učenici imali priliku upoznati ptice grabljivice izbliza – sokolove, sove, pa čak i razne druge životinje koje nastanjuju centar. Uzbuđenje i smijeh nisu prestajali, jer su neki učenici imali priliku dotaknuti i domaće životinje koje borave u centru.

Drugi dan donio je učenicima priliku da se dive prirodnim ljepotama Nacionalnog parka Krka. Iako su se tjednima učili o prirodi i očuvanju okoliša, nijedna knjiga ne može dočarati ljepotu koju su doživjeli na licu mjesta. Prolazeći stazama uz rijeku, uživali su u pogledu na slapove koji su ostavili bez daha, a mirna okolina bila je savršeno mjesto za opuštanje i uživanje u prirodi.

Posljednji dan putovanja bio je posvećen istraživanju Šibenika, poznatog i kao Krešimirov grad. Učenici su posjetili katedralu sv. Jakova, predivni primjer srednjovjekovne arhitekture koja se nalazi na UNESCO-voj listi svjetske baštine. Kroz uske kamene ulice, učenici su osjetili spoj povijesti i moderne svakodnevice, divili se starim građevinama i udisali zrak pun kulture i tradicije.

Putovanje kroz Dalmaciju bilo je iskustvo koje je spojilo učenje, zabavu i istraživanje. Osim što su se vratili bogatiji za nova znanja, sigurno su svi napunili baterije za izazove koji ih čekaju u novoj školskoj godini. A najvažnije – ovo putovanje ostavit će uspomene koje će pamtiti još dugo, dugo.

Vijest pripremila učiteljica Alenka Debelec

Pročitajte još

Avantura naših prvašića

Avantura naših prvašića

„Oni su mali, ali su veliki, odnosno, hoću reći, nisu više mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali!“ Upravo tom mišlju mogli bismo opisati naše prvašiće koji su 2. lipnja, zajedno sa svojim učiteljicama Mirjanom Dežđek-Ciglar i Anicom Kovačić, krenuli na svoju...

Četvrtaši tragovima Mate Lovraka

Četvrtaši tragovima Mate Lovraka

U utorak, 2. lipnja 2026. godine, učenici 4.a i 4.b razreda, u pratnji svojih učiteljica Veronike Radanović i Lenče Rihtarec te asistentice Alenke Lipić, posjetili su Kulturni centar Mato Lovrak u Velikom Grđevcu. Tijekom posjeta učenici su upoznali život i rad jednog...

Skip to content