DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Autor: Ana Špoljarić, 17. 10. 2017.

Zrno po zrno pogača kaže stara poslovica. Poučeni njom učitelji OŠ Selnica su od početka školske godine slagali svoja zrna učenike da bi 13. listopada na Danu kruha i zahvalnosti za plodove zemlje nastala pogača priredba. Učiteljice Natalija Jurinec, Bernarda Tkalčec i Mirjana Dežđek Ciglar pobrinule su se da sve bude dobro organizirano i posloženo.  Estetski izgled dvorane uredile su učiteljice Matilda Lepoglavec i Damira Marušić, a hol škole učiteljica Tanja Leček Barić. Vrijedne ruke naših roditelja i mještana  napravile su puno proizvoda za naš sajam nakon priredbe. Duh starine odličnih voditelja Kaje Brezničar  i Nike Hoblaja  uveo nas je u starinski svijet kad se još miris kruha širio našim selima, voćke bile ukras našim dvorištima, a zvukovi domaćih životinja uobičajena jutarnja pjesma. Ravnateljica škole Anica Rašperger sve je srdačno pozdravila i zahvalila svim donatorima  te pozvala selničkog župnika vlč. Tomislava Leskovara da blagoslovi kruh i plodove zemlje. Vijek hvaljen budi i Prinosimo kruh otpjevao  je  zbor pod ravnanjem učitelja Branka Jalšovca, a u tradicijske običaje našega kraja uvela nas je dramska igra vjeroučiteljice Bernarde Tkalčec. U duhu starine nastavio je i mali folklor pod vodstvom učiteljice Lenče Rihtarec. Da je svima zemaljski raj hrvatski zavičaj  potvrdili su nam svojim kazivanjem poezije mali recitatori pod vodstvom učiteljice Marine Breglec. Kruh simbolizira i zajedništvo pa smo u suradnji s Općinom i Župom  Selnica  vidjeli i nastup KUD-a Selnica koji nas je razveselio svojom pjesmom,  plesom i tamburašima. Župni zbor Sveti Marko  otpjevao je nekoliko pjesama i uveličao našu svečanost. Na kraju su nam srca do kraja otvorile mažoretkinje svojom koreografijom. Sajam je bio bogat i raznolik kao i kreativnost naših mještana i roditelja. U nedjelju na svetoj misi nastavili smo prinositi darove te su naša djeca s vjeroučiteljicom Ines Kutnjak Sobočan u Štrukovcu izvela recital posvećen kruhu, a u Selnici smo dolaskom na svetu misu zahvalili dragom Bogu na svim darovima koje nam svakodnevno primamo. Župljani, roditelji djece i ljudi dobre volje također su donijeli kruh i krušne proizvode te smo se lijepo družili. Kruh je život, zajedništvo je blagoslov te unatoč trnju koje je svakodnevnica moramo graditi mostove ljubavi i opraštanja da bismo zajedno postigli boljitak za našu djecu - našu budućnost. Zahvaljujemo od srca svima koji su na bilo koji način sudjelovali u obilježavanju Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.