Mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: Petra Tomšić, 11. 12. 2018.

Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti.

Tijekom mjeseca borbe protiv ovisnosti nastojali smo potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice. Mladi trebaju shvatiti vrijednost svoga života i potrebu da život treba živjeti, a ne mu robovati.

Učenici škole obilježili su, u suradnji sa školskom pedagoginjom, mjesec borbe protiv ovisnosti izradom edukacijskog plakata i letaka na temu ovisnosti. Letke smo podijelili sumještanima općine Selnica dok smo plakatima uredili središnji pano škole te tako skrenuli pozornost učenika na opasnosti Interneta. Prilikom dijeljenja edukativnih letaka posjetili smo poštanski ured, trgovinu, općinski ured, ljekarnu, ambulantu opće medicine, stomatologa i pekaru. Sumještanima u prolazu prenijeli smo informacije o ovisnostima koje smo naučili na radionicama s razrednicima i pedagoginjom.

Ove godine u Mjesecu borbe protiv ovisnosti naglasak se stavlja na ovisnost o Internetu i društvenim mrežama (Facebook, Instagram, Snapchat, Google+). Naime 99% djece ima pristup Internetu kod kuće ili u školi te najčešće djeca svoje slobodno vrijeme prekomjerno provode na Internetu. Mladi i djeca sve se češće susreću sa elektroničkim vršnjačkim nasiljem (cyberbullying), koje uključuje različita ponašanja pojedinaca ili grupa koji putem Interneta ili mobitela ponavljano komuniciraju na neprijateljski ili agresivan način, s namjerom uzrokovanja štete ili neugode drugima. Zbog sve prisutnije upotrebe medijima u životu djece i mladih ovim smo putem, želimo potaknuti mlade na odgovorno korištenje Interneta.

Fran Bistrović, Vanja Tuksar, Juraj Vičević