ČITAMO MI, U OBITELJI SVI

Autor: Ana Špoljarić, 29. 12. 2017.

U petak 22.  prosinca  u OŠ Selnica  i PŠ Zebanec započeo je projekt Hrvatske Mreže školskih knjižničara Čitamo mi, u obitelji svi.  Glavna  nacionalna koordinatorica projekta je knjižničarka Dejana Kurtović, a u našoj školi knjižničarka Ana Špoljarić uz potporu i suradnju učiteljica trećeg razreda Marine Breglec i Vlaste Škrobar. Projektom želimo  unutar obitelji osvijestiti potrebu za čitanjem, dobrobiti koje ono donosi i za obitelj kao zajednicu i za dijete kao mladu osobu čije se čitalačke navike tek formiraju. Dio smo velike obitelji od 135 škola diljem Republike Hrvatske u kojima će ove školske godine učenici trećih razreda svojim kućama nositi ruksak napunjen knjigama. Brojka od 4.329 učenika, među kojima su i učenici naše škole, impresivna je. U ruksaku se nalazi sedam knjiga i bilježnica dojmova u koju svaki učenik upisuje svoje osjećaje, dojmove i zanimljivosti o obiteljskom čitanju.

Da bi se projekt mogao provesti, potrebna je i suradnja nakladnika koji su prepoznali kvalitetu projekta te njegov doseg. Ove godine sudjeluju: Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade, Mentor, Mozaik knjiga, Naklada Lusio, Naklada Semafora, Naklada Slap, Planet Zoe i Školska knjiga. Hrvatska mreža školskih knjižničara udruga je čiji članovi volonteri provode i koordiniraju ovaj projekt na nacionalnoj razini. Naša je škola i ove godine financirala kupnju knjiga za projekt, zahvaljujem ravnateljici Anici Rašperger na potpori. Nakon završetka projekta knjige će postati dio knjižnog fonda naše knjižnice  te korisnicima na raspolaganju. Ruksak su  prvi ponijeli kući učenici Lucija  Kraljić i Alex Frančić te s veseljem očekujemo prve dojmove.